x

Kategorie

Košík  

produkt (prázdný)

Kůže jako materiál

Kvalita kůže závisí zejména na kvalitě zpracování, ale i na tom jak dobytek žil, zda byl chován na volné pastvině, nebo v uzavřených stájích. Zvířata ve volné přírodě mají více slunce a nejsou vystavena stresu. Jejich kůže obsahuje více přírodního kolagenu, ale na druhé straně volně žijící zvířata jsou více vystavena drobným poraněním, štípancům od hmyzu, různému počasí a dalším nepříznivým vlivům, které ovlivňují kvalitu kůže před zpracováním. Kůže tím získává přírodní defekty, podobné jako suky ve dřevě. Kůže ustájených zvířat má podstatně méně přírodních defektů, ale vzhledem k jejich vysoké ceně se moc nepoužívají. Kůže je přírodní materiál a přebírá teplotu z okolí. Mnozí zákazníci si stěžují, že kůže studí, ale během necelé minuty přestaneme vnímat rozdíl v teplotě a materiál se přizpůsobí našemu okolí. Sedací nábytek se vyrábí hlavně z kůží, které se před použitím musí upravit. Málokterý zákazník dokáže akceptovat přírodní defekty kůže. Proto se při výrobě kůže nejprve brousí, zarovnávají nerovnosti apod. Aby opravy kůže nebylo vidět, kůže se následně válcuje. Tím vznikne rastr, který dodává kůži přirozený vzhled. Takto upravené kůže jsou plně korigované. Kritériem kvality plně korigované kůže je její síla. Koženou sedací soupravu je možno používat mnoho let, jestliže je pravidelně čištěna a ošetřována.

 Kůže se používáním roztahuje a zvláčňuje. Na povrchu kůže se během normálního používání vytvářejí záhyby a vrásky. Koženou sedací soupravu je proto nutné používat střídavě po celé ploše sedáků, aby se předešlo rozdílům v opotřebení a vzhledu celé sedací soupravy. Viditelné stopy při intenzivním používání a intenzivnější lesk na místech, které se nejvíce používají, dodávají podle znalců sedacího nábytku vyrobeného z kůže, jedinečný půvab. Proto při důkladné prohlídce najdeme místa více či méně hladší. To je znakem přírodního a neopakovatelného materiálu – kůže.

   

Kůže Prince - silná kůže evropského i neevropského původu
     
Hovězí kůže evropského i neevropského původu, potištěná a dokončená v jednom odstínu, jednoduchá na použití a přizpůsobivá jakémukoliv stylu. Pigmentovaná kůže, jednobarevná, tloušťka 0,9 – 1,0 mm. Tento artikl může být vyroben jako ohni odolný s
nehořlavou povrchovou úpravou.


 
Kůže Florida - silná kůže neevropského původu
 

Hovězí kůže neevropského původu s upraveným lícem a dokončená v jednom odstínu. Díky jemnosti a tloušťce je kůže vhodná k výrobě moderního nábytku. Pigmentovaná kůže, jednobarevná, tloušťka 1,3 – 1,5 mm. Tento artikl může být vyroben jako ohni odolný s nehořlavou povrchovou úpravou.

 
Kůže Verona - velmi silná kůže neevropského původu

 

Morfologie kůže
Kůže zvířat může být rozdělena to 3 hlavních vrstev:

  • Epidermis (pokožka): (1%)
  • Derm (škára): (85%) část využívaná k činění
  • Subcutaneous (podkožní) vrstva: (14%)
 

Škára
Tato část kůže je běžně oddělena mechanickým procesem (zvaným Štěpení) do vrchní části (svrchní líc -Top grain) a silné nižší vrstvy (štípenka - Split), která může být dále štěpena.

 

Péče o kůži

Každý produkt pokrytý kůží je unikátní ve svém druhu. Přirozená vlastnost nábytkářské kůže a její příjemnost se perfektně hodí na křesla, gauče, pohovky, židle, což přidává těmto kusům nábytku na eleganci.

Kůže (resp. useň) je přírodním, přirozeně krásným materiálem zvířecího původu se svými typickými znaky jako jsou např. přírodní jizvy a škrábance, pigmentové skvrny, drobné oděrky nebo vrásky. Je to velmi odolný materiál s dlouhou životností. Aby se její krása a přirozený vzhled uchoval co nejdéle je zapotřebí o ní pravidelně pečovat a dodržovat několik doporučených zásad užívání.

Každodenní péče o kůži není nijak náročná a vyžaduje jen malou pozornost.

Doporučené čištění a údržba:

Nikdy nepoužívejte chemické prostředky nebo běžné čisticí prostředky, které jsou na trhu. Ty mohou zásadně ovlivnit vlastnosti kůže, mohou ji závažně a nenávratně poškodit!

Před aplikací jakéhokoliv prostředku na kůži, proveďte vždy zkoušku na méně viditelném místě.

 

Ujistěte se, že Vaše pohovka je umístěna nejméně 50 cm od zdrojů tepla jako např. krby, kamna, ohřívače, topení. Nevystavujte kůži přímému slunečnímu záření nebo jinému silnému zdroji světla. Pomůžete tím udržet kůži vláčnou a předejte jejímu praskání, lámání a vyblednutí.

 

Udržujte kůži bez prachových částic. Jednou do týdne sedačku vysajte a přetřete vlhkým bavlněným hadříkem.

  Větrejte v obdobích vlhka.
 

Čerstvé skvrny a znečištění odstraňujte ihned za pomocí navlhčené utěrky. Použijte umělou houbu namočenou v destilované vodě a krouživými pohyby otírejte skvrnu, jemně, netlačte, a poté pečlivě vysušte vlněnou utěrkou. Případnou tekutinu ihned odsajte papírovým ručníkem nebo kapesníkem. Jakmile kůže absorbuje tekutinu, může být skvrna nevratná! Jestliže nelze skvrnu odstranit, obraťte se na specializovaný servis.

 

Na kožené čalounění nikdy nepokládejte noviny a časopisy. Novinové barvivo může proniknout a zabarvit povrch kůže.

 

K sezení užívejte pouze místa k tomu určená! Střídavě užívejte všechna místa sedací soupravy, aby se předešlo rozdílům ve vzhledu kůže a tvrdosti jednotlivých sedáků.

 

Optimální klimatické podmínky pro kožený nábytek jsou: vlhkost vzduchu 50 – 75% a teplota vzduchu 10 – 25°C

 

Kompletní čištění a konzervaci sedací soupravy provádějte 2 – 4x za rok (dle intenzity užívání). Zachováte tím měkkost a atraktivní vzhled Vaší sedací soupravy i po delší době jejího používání.

 

Dodržování těchto pravidel Vám nezabere mnoho času a až několikanásobně Vám prodlouží životnost Vašeho koženého nábytku!

 

Hlavní možné příčiny vedoucí k poškození kůže světlých barev

Povrchová úprava kůže podléhá přirozenému stárnutí, především u světlých barev, které mohou časem žloutnout.

Níže je seznam pravděpodobných situací, které mohou způsobovat výše zmíněný efekt žloutnutí nebo poškození povrchové úpravy:

  • Povrchové ošetření kůže čistícími prostředky užívanými běžně v domácnosti může způsobit změnu barvy a poškození kůže.
  • Rychlý pokles jakosti a nečekané blednutí barvy (žloutnutí) může být způsobeno dlouhodobým a přímým vystavením kůže slunečnímu svitu a teplu během přepravy, uskladnění a používání. Doporučuje se uchovávat kůži při teplotách mezi 10 – 25°C, při vlhkosti mezi 50% – 75%, nevystavovat přímému slunečnímu svitu a jakémukoliv jinému zdroji tepla.
  • Vypařování rozpouštědel lepidla užívaných při ručně vyráběných produktech, i když jsou aplikovány na zadní straně kůže.
  • Vypařování těkavých látek z polštářových vycpávek způsobené nedostatečnou stabilizací expanzních materiálů během montáže.
  • Nežádoucí reakce materiálů způsobené jejich kontaktem s dalšími komponenty. Je doporučováno zkontrolovat vždy místo dlouhodobého a přímého kontaktu mezi různými materiály, aby nedošlo k nežádoucímu vzájemnému působení mezi těmito komponenty (např. barva z tiskovin, nestálobarevných polštářů a dekorativních textilií apod.